W piątek 18 lipca 2025 roku rozpocznie się nowy sezon PKO Bank Polski Ekstraklasy. To już 100. edycja piłkarskich mistrzostw Polski!
Wszystko zaczęło się w 1920 roku. Wtedy piłkarze stanęli po raz pierwszy do rywalizacji w piłkarskich mistrzostwach Polski. Ta historia ma jednak pewna wyrwy. W 1924 roku bowiem, z powodu igrzysk olimpijskich, nie zaplanowano zmagań o tytuł. Od wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, pauza w rorzgrywkach trwała natomiast siedem lat. Stąd zatem choć dzieje futbolowych starć tej rangi liczą już 105 lat, to liczba edycji dopiero teraz osiągnie trzycyfrową wartość.
Meandrując dalej po drodze wytyczonej przez cyfry i historię - w piątek rozpocznie 92. edycja najwyższej ligi. Poza tym osiem razy walka o tytuł najlepszej drużyny w kraju rozstrzygała się w bezpośredniej rywalzacji zespołów wyłonionych w mistrzostwach okręgowych. Jednocześnie 91. raz rozgrywki tego szczebla mają status mistrzostw Polski. W 1951 roku wszak, choć zmagania ligowe odbyły się zgodnie z planem, to złoto otrzymał zdobywca Pucharu Polski.
W piątym sezonie z rzędu będzie obowiązywał system z osiemnastoma drużynami, z których każda zagra ze wszystkimi rywalami zarówno u siebie, jak i na wyjeździe. Razem daje to 34 kolejki i 102 punkty do zdobycia. W samym XXI wieku bywały jednak już formaty z 14 i 16 zespołami oraz 26, 28, 30 i 37 seriami spotkań, w tym z podziałem na grupy.
W sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy 2025/2026 zagra 10 z 15 najwyżej sklasyfikowanych klubów w tabeli wszech czasów najwyższego szczebla rozgrywkowego. W tym gronie brakuje jedynie: Wisły Kraków (2. miejsce), Ruchu Chorzów (5.), ŁKS Łódź (6.), Śląska Wrocław (8.) i Polonii Warszawa (14.). Szczyt tego zestawienia otwiera Legia Warszawa z 3595 punktami. Wojskowi zagrali także najwięcej meczów (2468). W trakcie tych zmagań jako pierwsza drużyna dobrną do bariery 2500 spotkań w elicie. Ponadto osiągnęli najwięcej zwycięstw (1217), meczów bez porażki (1828), a także strzelonych goli (4110).
Legioniści uczestniczyli również w największej liczbie sezonów ligowych (89. z 92). Oprócz nich ponad 80 sezonów ma jeszcze tylko Wisła Kraków. Dziewięć drużyn zagrało przynajmniej w połowie edycji. Wraz ze startem rozgrywek 2025/2026 w czołówce zajdzie jednak kilka zmian. Górnik Zabrze wystąpi w 68. odsłonie rywalizacji, wyprzedzając o jedną ŁKS Łódź. Rycerze Wiosny spadną więc z 4. na 5. miejsce. Coraz bliżej nich znajduje się też Lech Poznań z 65. sezonem na koncie. Jedenaste KGHM Zagłębie Lubin (37. sezon) wysforuje się natomiast przed Zagłębie Sosnowiec (36).
Najdłuższy nieprzerwany staż w tym momencie posiada Legia Warszawa. Jako jedyny klub z obecnej stawki nie spadła ani razu w XXI wieku, a szerzej - po II wojnie światowej. Na drugim miejscu znajduje się Lech Poznań, który rywalizuje od 2003 roku. Podium zamyka zaś Jagiellonia Białystok obecna na tym szczeblu od 2007 roku. Następne pozycje należą do drużyn, które awansowały już w drugiej dekadzie obecnego stulecia, począwszy od Pogoni Szczecin i Piasta Gliwice w 2012 roku. To najstarsza pod względem stażu taka para "beniaminków". Aż jedenaście drużyn pojawiło się w ciągu ostatnich ośmiu lat na tym szczeblu. Z obecnych beniamimków - zarówno Wisła Płock, jak i Arka Gdynia szósty raz w historii awansowały na najwyższy szczebel. Bruk-Bet Termalica Nieciecza trzeci raz zagra natomiast ze statusem beniaminka.
Za dziesięć miesięcy, na końcu rywalizacji, po raz 98. zostanie przyznane mistrzostwo Polski (z rozpoczętych edycji nie udało się to w 1920 i 1939 roku). Najwięcej takich tytułów wywalczyła Legia Warszawa (15) przed Górnikiem Zabrze i Ruchem Chorzów (po 14), a także Wisłą Kraków (13). O jeden sukces od "dwucyfrówki" jest już Lech Poznań. W ostatnich pięciu latach tylko Kolejorz zdołał wywalczyć to trofeum więcej niż raz. W całej historii dwadzieścia drużyn zdobyło złoto, w tym dziewiętnaście w formule ligowej (bez Pogoni Lwów). Spośród nich dziewięć gra obecnie w najwyższej lidze. W porównaniu z ubiegłą edycją z tego grona ubyły zaś Stal Mielec i Śląsk Wrocław.
Na podium stało natomiast trzydzieści sześć ekip. Z aktualnych uczestników zmagań nie udało się to dotąd trójce beniaminków, a także Koronie Kielce, Motorowi Lublin i Radomiakowi Radom. Tylko Duma Podlasia była w TOP-3 w każdym z dwóch ostatnich sezonów. Najdłużej na powrót do tego grona czeka natomiast z obecnych drużyn: Górnik Zabrze (ostatnio - 1993/1994) i Widzew Łódź (ostatnio - 1998/1999). Pozostałe dwanaście ekip przynajmniej raz w XXI wieku stanęło na podium. Najczęściej w całej historii udawało się to Legii Warszawa (43 razy) przed Wisłą Kraków (36 razy) oraz Ruchem Chorzów (29 razy).
Indywidualne rekordy obecnych zawodników:
Najwięcej mistrzostw Polski: Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) - 6
Najwięcej sezonów w Ekstraklasie: Rafał Janicki (Górnik Zabrze), Damian Dąbrowski (KGHM Zagłębie Lubin) - po 16
Najwięcej sezonów z rzędu w Ekstraklasie: Rafał Janicki (Górnik Zabrze) - 16
Najwięcej występów w Ekstraklasie: Rafał Janicki - 380
Najwięcej meczów w jednym klubie: Taras Romanczuk (Jagiellonia Białystok) - 329
Najwcześniejsza data debiutu: Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - 06.05.2006
Najwięcej goli strzelonych: Jesus Imaz (Jagiellonia Białystok) - 97
Najwięcej sezonów z rzędu z golem strzelonym: Taras Romanczuk (Jagiellonia Białystok) - 11
Najwięcej goli strzelonych w jednym klubie: Jesus Imaz (Jagiellonia Białystok) - 83
Najwięcej meczów jako trener w Ekstraklasie: Jacek Zieliński (Korona Kielce) - 427
Najwięcej meczów jako trener w obecnym klubie w Ekstraklasie: Marek Papszun (Raków Częstochowa) - 169