PKO Ekstraklasa

PKO BP Ekstraklasa Blog

Sezon 2024/2025 PKO Bank Polski Ekstraklasy dobiegł końca!

Autor:Wojciech Bajak,
niedziela, 25.05.2025

Sobota 24 maja była ostatnim dniem meczowym sezonu 2024/2025 PKO Bank Polski Ekstraklasy. Oficjalnie dobiegła końca 99. edycja rozgrywek o mistrzostwo Polski, w tym 91. przeprowadzona w formie ligowej.

lewandowski_szcesny

Czwarty sezon z rzędu odbywał się w formacie ESA-34. Rozegrano zatem 306 spotkań podzielonych na 34 kolejki. Padły w nich 843 gole. To drugi najlepszy wynik w historii rozgrywek najwyższego szczebla pod względem liczby zdobytych bramek. Edycja 2024/2025 ustępuje miejsca jedynie kampanii 1928 (852 gole). Średnia wyniosła 2,75 gola na mecz. Poprzednio bardziej okazale ten rezultat wypadł w rozgrywkach 2018/2019 (2,78 gola/mecz). To zarazem trzeci najwyższy rezultat w całym XXI wieku.

Rywalizacja o piłkarskie mistrzostwo Polski rozpoczęła się w piątek 19 lipca 2024 roku. Zakończyła natomiast 309 dni później multiligą w 34. kolejce. Dopiero ta ostatnia odsłona zmagań, rozstrzygnęła losy podium. Ostatecznie Lech Poznań zgromadził 70 punktów, co przyniosło mu mistrzostwo Polski. Tuż za nim finiszował Raków Częstochowa z 69 punktami. Pierwszy raz od edycji 2021/2022 dwa najlepsze zespoły mają średnią powyżej 2 punktów/mecz. Za nimi rozgrywki skończył obrońca tytułu - Jagiellonia Białystok. Te trzy drużyny będą reprezentować Polskę w kolejnej edycji europejskich pucharów. Do tego przepustkę na kontynentalną arenę wywalczył też triumfator Pucharu Polski - Legia Warszawa.

Lech Poznań po raz dziewiąty zdobył mistrzostwo Polski. Jest on piątym klubem z takim osiągnięciem na koncie. Raków Częstochowa natomiast w czterech z pięciu ostatnich sezonów finiszował w TOP-2. Medaliki awansowały na 16. miejsce w tabeli medalowej. Jagiellonia Białystok za to jako jedyna z medalistów z poprzedniej edycji obroniła swoją pozycję w TOP-3. W rankingu medalowym wszech czasów jest już na 17. lokacie. Poza tym między innymi Pogoń Szczecin w piątym sezonie z rzędu finiszowała w TOP-4, w szóstym sezonie z rzędu w TOP-6, a w siódmym sezonie z rzędu - w TOP-7. W każdej z tych kategorii to najlepszy wynik w stawce. Z kolei Motor Lublin poprawił swój najlepszy wynik w Ekstraklasie, zajmując 7. pozycję. Z najwyższej ligi spadają natomiast: Stal Mielec (5. relegacja), Śląsk Wrocław (5. relegacja), Puszcza Niepołomice (1. relegacja).

Łącznie w tym sezonie w PKO Bank Polski Ekstraklasie wystąpiło 536 zawodników. Komplet minut udało się uzbierać siedmiu z nich - Arkadiusz Jędrych (jedyny z pola), Bartosz Mrozek, Dawid Kudła, Frantisek Plach, Kacper Trelowski, Rafał Gikiewicz, Valentin Cojocaru. Łącznie 266 graczy strzeliło natomiast przynajmniej jednego gola. Najlepszym snajperem zmagań został Efthymis Koulouris z Pogoni Szczecin. Jest on piątym zawodnikiem, który ponad 25 razy strzelił gola w jednej edycji zmagań najwyższej polskiej ligi po II wojnie światowej. W całym XXI wieku wysforował się na 1. pozycję, ex aequo z Nemanją Nikoliciem (po 28 goli). Wyprzedził on Mikaela Ishaka. Pierwszy raz od 2017/2018 dwóch piłkarzy przekroczyło "20". Poza tym jedenastu zawodników uzbierało dwucyfrowy wynik, wśród nich - jeden Polak, Piotr Wlazło. Z młodzieżowców najlepiej wypadł zaś Tomasz Pieńko (7).

Klasyfikacja kanadyjska także padła łupem Koulourisa (30 punktów). Pod względem asyst wygrał Kamil Grosicki z dziesięcioma decydującymi zagraniami. Już w drugim sezonie z rzędu to "Grosik" był najlepszy w tym zestawieniu. Najwięcej czystych kont uzbierał z kolei Kacper Trelowski z Rakowa Częstochowa. Udało mu się zachować "zero" z tyłu w siedemnastu starciach. Poprzednio dokonał tego Dante Stipica w edycji 2020/2021..