PKO Ekstraklasa

PKO BP Ekstraklasa Blog

Maksym Chłań z powołaniem na IO!

Autor:WB,
piątek, 05.07.2024

Maksym Chłań z Lechii Gdańsk otrzymał powołanie do reprezentacji Ukrainy U-23 na igrzyska olimpijskie. Jest on pierwszym piłkarzem najwyższej polskiej ligi z nominacją na turniej tej rangi od 1992 roku.

SPORTZOO ZDOBADŹ NOWE KARTY PKO BP EKSTRAKLASY

W środę 3 lipca selekcjoner kadry Ukrainy U-23, Rusłan Rotań, ogłosił powołania na Igrzyska XXXIII Olimpiady. Wśród nominowanych znalazł się jeden piłkarz PKO Bank Polski Ekstraklasy. Ukraińcy sięgnęli po Maksyma Chłania z Lechii Gdańsk. Pomocnik Lechii Gdańsk w olimpijskiej drużynie narodowej rozegrał dotąd pięć meczów i strzelił dwa gole. Ukraina pierwszy raz w historii zakwalifikowała się na piłkarski turniej na igrzyskach. W ich grupie jest Argentyna, Maroko oraz Irak. Do ćwierćfinału awansują dwa najlepsze zespoły. Zmagania rozpoczną 25 lipca. W związku z tym, że rywalizacja odbywa się poza terminami wyznaczonymi przez FIFA zgodę na udział gracza w tych zawodach musi wyrazić Lechia.

Maksym Chłań stał się pierwszym obcokrajowcem z najwyższej polskiej ligi w historii powołanym na IO. Ostatnio gracze z Ekstraklasy grali na turnieju tej rangi w 1992 roku, gdy Polska z dwudziestoma graczami z Ekstraklasy sięgnęła po srebro. Poza tym zawodnicy z tych rozgrywek występowali w olimpijskich zmaganiach w: 1936 roku (15 piłkarzy w reprezentacji Polski - 4. miejsce), 1952 roku (14 piłkarzy w reprezentacji Polski), 1960 roku (19 piłkarzy w reprezentacji Polski), 1972 roku (19 piłkarzy w reprezentacji Polski - złoty medal) i 1976 roku (17 piłkarzy w reprezentacji Polski - srebrny medal).