PKO Ekstraklasa

PKO BP Ekstraklasa Blog

LKE: Legia na Wyspy, Śląsk nad Bałtyk

Autor:WB,
środa, 19.06.2024

Dwaj przedstawiciele PKO Bank Polski Ekstraklasy, Śląsk Wrocław i Legia Warszawa, poznali rywali w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy UEFA 2024/2025. Wicemistrzowie Polski zagrają w tej fazie z łotewską Rigą FC. Brązowi medaliści zmierzą się zaś ze zwycięzcą brytyjskiej pary Caernarfon Town FC (Walia)/Crusaders FC (Irlandia Północna).

SPORTZOO ZDOBADŹ NOWE KARTY PKO BP EKSTRAKLASY

Drużyny z 2. i 3. miejsca z tabeli końcowej polskiej ligi z sezonu 2023/2024 przystąpią do rywalizacji od II rundy kwalifikacji Ligi Konferencji Europy UEFA. Pierwsze spotkania odbędą się 25 lipca i 1 sierpnia. Legia Warszawa rozpocznie zmagania od meczu u siebie, Śląsk Wrocław zaś najpierw zagra na wyjeździe. To pierwszy z trzech etapów eliminacyjnych dla zespołów z PKO Bank Polski Ekstraklasy w drodze do fazy zasadniczej rozgrywek kontynentalnych. W tym momencie Legia Warszawa jest na 90. miejscu w rankingu klubowym UEFA (2. pozycja z polskich drużyn), Śląsk znajduje się 179 lokat niżej.

Rywalem Śląska Wrocław będzie Riga FC z Łotwy. W 2019 roku pokonała w dwumeczu Ligi Europy ówczesnych mistrzów Polski - Piasta Gliwice (4:4 - zdecydowały gole wyjazdowe). W każdym ze swoich pięciu ostatnich startów na kontynentalnej arenie Łotysze zaś meldowali się w trzeciej rundzie eliminacji. Poza Piastem na liście pokonanych drużyn przez ryską ekipę znajdują się między innymi węgierski Kecskemet TE, MFK Ruzomberok ze Słowacji, czy wielokrotny mistrz Finlandii - HJK. W 2023 roku zdobyli wicemistrzostwo kraju z imponującą średnią 2,44 punktu/mecz. Obecnie notowana jest na 137. miejscu w rankingu klubowym UEFA.

Legia Warszawa musi zaś poczekać na rozstrzygnięcia pierwszej fazy rywalizacji w Lidze Konferencji Europy UEFA. Zależnie od wyniku dwumeczu jej rywalem będzie Caernarfon Town FC (Walia) lub Crusaders FC. Pierwszy z nich dopiero zadebiutuje w rozgrywkach europejskich. W minionym sezonie wygrał play-offy w swojej rodzimej lidze o prawo gry na Starym Kontynencie w międzyklubowych zmaganiach. Drugi z zespołów ma dużo bogatszą historię występów w europejskich pucharach. Zdarzyło mu się to w dwudziestu dwóch edycjach. Maksymalnie jak dotąd przeszedł tylko jednego rywala. Obecnie notowany jest na 278. miejscu w rankingu klubowym UEFA.