PKO Ekstraklasa

PKO BP Ekstraklasa Blog

LM: Finowie lub Litwini. Jagiellonia poznała rywali

Autor:WB,
środa, 19.06.2024

Jagiellonia Białystok poznała swojego rywala w II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Duma Podlasia zmierzy się z mistrzem Finlandii HJK lub z najlepszą drużyną Litwy - FK Panevėžys.

SPORTZOO ZDOBADŹ NOWE KARTY PKO BP EKSTRAKLASY

Debiut Jagiellonii Białystok w eliminacjach Ligi Mistrzów UEFA nastąpi 23 lub 24 lipca. W związku z krajowym rankingiem UEFA zmagania rozpocznie od II rundy. Jej premierowym rywalem w tych rozgrywkach będzie zwycięski zespół z pary HJK (Finlandia)/FK Panevėžys (Litwa). Obie drużyny występują w lidze grającej w systemie wiosna-jesień. Kwalifikację dały im mistrzostwa swoich krajów zdobyte w 2023 roku. O tym, kto z tego duetu ostatecznie zmierzy się z Dumą Podlasia zdecyduje dwumecz rozegrany 9/10 lipca i 16/17 lipca.

Ekipa z Kraju Tysiąca Jeziora triumfowała w swojej lidze już w czwartym sezonie z rzędu (i trzydziesty trzeci raz w historii). Tak jak Jagiellonia w PKO Bank Polski Ekstraklasie, tak i helsiński zespół ostatnie mistrzostwo zdobył z identyczną liczbą punktów co wicemistrzowski zespół. W europejskich pucharach w trzech z czterech poprzednich odsłon HJK docierał do fazy grupowej (2x Liga Konferencji Europy UEFA, 1x Liga Europy UEFA). W przeszłości mierzył się w kontynentalnych zmaganiach tylko z jednym polskim zespołem - Wisłą Kraków (Puchar Zdobywców Pucharów 1967/1968 - 1:8 w dwumeczu)

FK Panevėžys natomiast w 2023 roku pierwszy raz w historii zdobyło mistrzostwo Litwy. Doprowadził ich do tego tytułu były trener Korony Kielce - Gino Lettieri. Obecnie na czele sztabu szkoleniowego stoi jednak już Belg Stijn Vreven. Ekipa z Poniewieża w czwartym sezonie z rzędu zakwalifikowała się do europejskich pucharów. Jak dotąd wygrała tylko jeden dwumecz (z mołdawskim Milsami Orhei w I rundzie Ligi Konferencji Europy 2023/2024). Podobnie jak Jagiellonia, dopiero debiutuje w Lidze Mistrzów UEFA.

W przypadku zwycięstwa Jagiellonia Białystok awansuje do III rundy eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Zagwarantuje sobie też pierwszy raz w historii udział w fazie zasadniczej jednego z europejskich pucharów. W razie porażki na następnym etapie zagra w III fazie kwalifikacji Ligi Europy UEFA.