PKO Ekstraklasa

PKO BP Ekstraklasa Blog

Trener Marca 2024: Jan Urban (Górnik Zabrze)

Autor:WB,
środa, 03.04.2024

Jan Urban został Trenerem Marca 2024 w PKO Bank Polski Ekstraklasie. To jego druga nagroda tej rangi w karierze.

CANAL PLUS ONLINE

W dwóch marcowych meczach Górnik Zabrze mierzył się u siebie z zespołami z TOP-4. Najpierw ograł Jagiellonię Białystok 2:1. Potem dorzucił do tego bezbramkowy remis z Lechem Poznań. Między tymi spotkaniami wygrał też prestiżowe Wielkie Derby Śląska. Łącznie więc zdobył siedem na dziewięć punktów, wyraźnie skracając dystans do czołowej "szóstki" (dwa punkty przed startem 26. kolejki). Za te wyniki szkoleniowiec zabrskiego klubu Jan Urban, otrzymał nagrodę Trenera Marca.

W marcu świętował on też jubileusz 300. spotkania w roli opiekuna zespołu na poziomie Ekstraklasy. W bogatej karierze po raz drugi sięgnął po tytuł Trenera Miesiąca. Poprzednio zdarzyło mu się to w marcu 2023 roku. W sumie prowadzący Górnika Zabrze już piąty raz odbiorą taką nagrodę. Przed dubletem Urbana zdarzyło się to też trzykrotnie Marcinowi Broszowi. To stawia ekipę z Roosevelta na 6. miejscu w klasyfikcji klubowej (ex aequo z Legią Warszawa i Śląskiem Wrocław). Sam Urban jest już siedemnastym szkoleniowcem z więcej niż jedną statuetką Trenera Miesiąca.

Wyboru Trenera Miesiąca dokonują szkoleniowcy wszystkich osiemnastu klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy. W marcu pod uwagę brano dokonania z 23., 24. i 25. kolejki oraz ewentualnych meczów zaległych. Na Jana Urbana wskazało siedmiu kolegów po fachu. Długo "łeb w łeb" szedł w nim Adrian Siemieniec, ale zatrzymał się na pięciu punktach. Trzecie miejsce ex aequo przypadło w udziale Marcinowi Matysiakowi (ŁKS Łódź) i Kamilowi Kieresiowi (PGE FKS Stal Mielec). Wśród wyborów szkoleniowców po razie pojawili się również Dawid Szwarga (Raków Częstochowa) oraz Waldemar Fornalik (KGHM Zagłębie Lubin).

TRENERZY MIESIĄCA PKO BANK POLSKI EKSTRAKLASY 2023/2024:

  • MARZEC 2024: JAN URBAN (GÓRNIK ZABRZE)

  • LUTY 2024: JENS GUSTAFSSON (POGOŃ SZCZECIN)

  • GRUDZIEŃ 2023: TOMASZ TUŁACZ (PUSZCZA NIEPOŁOMICE)

  • LISTOPAD 2023: JACEK MAGIERA (ŚLĄSK WROCŁAW)

  • PAŹDZIERNIK 2023: JENS GUSTAFSSON (POGOŃ SZCZECIN)

  • WRZESIEŃ 2023: JACEK MAGIERA (ŚLĄSK WROCŁAW)

  • SIERPIEŃ 2023: ADRIAN SIEMIENIEC (JAGIELLONIA BIAŁYSTOK)

  • LIPIEC 2023: WALDEMAR FORNALIK (KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN)