PKO BP Ekstraklasa Blog

Podsumowanie 26. kolejki 2023/2024

Autor:Wojciech Bajak,
środa, 03.04.2024

W świątecznej kolejce odnotowano cztery zwycięstwa. Wszystkie zostały odniesione różnicą przynajmniej dwóch goli. Pierwszy raz w 2024 roku udało się przekroczyć średnią bramkową 3/mecz (3,11/mecz). Za cały sezon ten współczynnik podniósł się do poziomu 2,69/mecz.

CANAL PLUS ONLINE

Cztery z sześciu najwyżej sklasyfikowanych drużyn wygrały swoje spotkania w 26. kolejce. Niewiele brakowało do kompletu - Śląsk Wrocław stracił prowadzenie w 86. minucie, Raków Częstochowa zaś w 5. minucie doliconego czasu II połowy. Ich spotkania zakończyły się ostatecznie remisami. Jako że sytuacja ta dotyczy ekip z 2. i 3. miejsca, to przewagę nad peletonem zwiększył lider - Jagiellonia Białystok. Duma Podlasia wyrównała najwyższy rozmiar zwycięstwa w tym sezonie wśród wszystkich ekip w lidze, pokonując 6:0 ŁKS Łódź. To również jej najbardziej okazały triumf w historii występów w Ekstraklasie. W chwili obecnej ma ona cztery punkty zapasu nad następną drużyną w stawce. Przewodzi też pod względem największej liczby zwycięstw (15). Jako jedyna wygrała w każdej z trzech ostatnich kolejek (bilans bramkowy 11:1!) Najbardziej wyraźny dystans wypracowała jednak pod względem strzelonych goli. Po sześciu trafieniach z Rycerzami Wiosny, została pierwszym zespołem z przynajmniej sześćdziesiącioma bramkami zdobytymi w Ekstraklasie po 26 kolejkach od Wisły Kraków 2004/2005! Już w osiemnastu starciach (69,2%) pokonywała bramkarzy więcej niż raz, a w sześciu zdarzyło jej się to przynajmniej czterokrotnie.

Całe TOP-6 nadal ma szansę na średnią przynajmniej 2 punktów/mecz w końcowym rozrachunku. A ponieważ dobrze zapunktowała czołówka (średnio 2,33 punktu/mecz), musiało się to odbić na ekipach z dolnych rejonów tabeli. Najniżej sklasyfikowanym zespołem z pełną pulą okazał się w ten sposób dziesiąty po poprzedniej kolejce Widzew Łódź. Nikomu natomiast nie udało się pokonać wyżej rozstawionego rywala. Niemniej - doszło do istotnej zmiany w najniższych rewirach klasyfikacji. Puszcza Niepołomice zdobyła punkt za remis z Radomiakiem Radom, dzięki czemu przeskoczyła w tabeli Koroną Kielce. Sytuacja wróciła więc do momentu z przerwy zimowej. Obie drużyny jednak zmagają się z bardzo długimi seriami bez zwycięstwa - 9 i 7 meczów z rzędu. W tej kolejce utrzymanie zapewniła sobie natomiast... Jagiellonia Białystok jako pierwszy zespół w stawce!

WARTO ODNOTOWAĆ - 26. KOLEJKA 2023/2024:

• Raków Częstochowa nadal niepokonany u siebie

• 4. mecz z rzędu Ruchu Chorzów z golem po stałym fragmencie gry (w tym 2. z rzędu z golem po rzucie wolnym)

• Jagiellonia Białystok pierwszą drużyną z minimum 60 golami strzelonymi po 26 kolejkach od Wisły Kraków 2004/2005

• Jagiellonia Białystok wyrównała rekord swojego najwyższego zwycięstwa w Ekstraklasie

• Nene (Jagiellonia Białystok) pierwszym zawodnikiem z 10 strzałami oddanymi w jednym meczu w 3 ostatnich sezonach

• 14. remis Piasta Gliwice w tym sezonie

• 50. gol Erika Exposito w Ekstraklasie

• 3. mecz z rzędu Pogoni Szczecin z minimum 3 golami strzelonymi Cracovii (razem: 11)

• Pogoń Szczecin - Cracovia to pierwszy mecz, w którym obie drużyny strzeliły gola w pierwszych 3 minutach meczu od Pogoń Szczecin - Arka Gdynia 2016/2017

• Gabriel Kobylak (Radomiak Radom) pierwszym bramkarzem w Ekstraklasie, który strzelił gola po strzale zza pola karnego rywala

• 4. mecz z rzędu Mateusza Kochalskiego (PGE FKS Stal Mielec) z minimum 5 obronami

• Antoni Klimek (Widzew Łódź) - 3. mecz z golem w Ekstraklasie, 3. raz zwycięstwo Widzewa 3:1

• 13 punktów Widzewa Łódź w 6 ostatnich meczach

• Przy 8 z 12 ostatnich goli Górnika Zabrze udział mieli zawodnicy z rocznika 2002 (6x Adrian Kapralik, 2x Lawrence Ennali)

• Marc Gual (Legia Warszawa) - 5 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej w 5 ostatnich meczach

• Dawid Kurminowski (KGHM Zagłębie Lubin) - 3. mecz wyjazdowy z rzędu ze strzelonym golem.

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Zwycięstwa gospodarzy: 3 (w sezonie - 97)

Zwycięstwa gości: 1 (w sezonie - 59)

Remisy: 5 (w sezonie - 78)

Punkty gospodarze vs goście: 14-8 (w sezonie: 369-255)

Liczba zawodników: 276

Debiutanci: 2 (Tommaso Guercio i Jakub Jezierski - obaj Śląsk Wrocław)

Liczba goli: 28 (średnio - 2,69/mecz) | W całym sezonie: 629 (średnio - 2,69/mecz)

Gole zmienników: 6

Strzały/strzały celne: 254/74 (celność: 29,1%)

Konwersja strzałów na gole: 10,6% (strzały celne: 36,5%)

Gole oczekiwane: 22,73 (gole rzeczywiste: +5,27)

Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Luka Vusković

Najdłuższa przerwa od poprzedniego występu: Petteri Forsell (Korona Kielce) - 2 lata 321 dni

Najdłuższa przerwa od poprzedniego gola: Łukasz Moneta (Ruch Chorzów) - 6 lat 310 dni

Najstarszy strzelec gola: Tomas Pekhart (Legia Warszawa) - 34 lata 311 dni

Najmłodszy strzelec gola: Ante Crnac (Raków Częstochowa) - 20 lat 106 dni

Najdłuższa seria z golem: Josue (Legia Warszawa) - 2 mecze z rzędu

Najdłuższa seria z punktem w klasyfikacji kanadyjskiej: David Olafsson (Cracovia) - 3 mecze z rzędu

Najdłuższa seria bez straty bramki: Bartosz Mrozek (Lech Poznań) - 291 minut

Najwięcej strzałów oddanych: Nene (Jagiellonia Białystok) - 10

Najwięcej podań: Kryspin Szcześniak (Górnik Zabrze) - 93

Najwięcej udanych dryblingów: Erik Exposito (Śląsk Wrocław) - 4

Najwięcej obronionych strzałów: Oliwier Zych (Puszcza Niepołomice) - 7

Najwcześniej/najpóźniej strzelony gol: Fredrik Ulvestad (Pogoń Szczecin) -1’ / Łukasz Moneta (Ruch Chorzów) - 90+5’

Gol z najniższym xG: Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok) - 0,016

Obrona strzału z najwyższym xG: Jędrzej Grobelny (Warta Poznań) - 0,5218 (strzelec: Dawid Kurminowski z KGHM Zagłębia Lubin w 32')