PKO Ekstraklasa

PKO BP Ekstraklasa Blog

Początek u sąsiadów - 25. kolejka 2022/2023 (sobota)

Autor:Wojciech Bajak,
sobota, 18.03.2023

W dwóch pierwszych meczach zmierzą się drużyny sąsiadujące ze sobą w tabeli na miejscach 10-13., czyli PGE FKS Stal Mielec, Śląsk Wrocław, KGHM Zagłębie Lubin i Jagiellonia Białystok. W pozostałych sobotnich starciach Pogoń Szczecin podejmie Koronę Kielce, a Raków Częstochowa zagra z Cracovią

SPOTKAJMY SIĘ #NASTADIONIE | Ekstraklasa

ŚLĄSK WROCŁAW - PGE FKS STAL MIELEC

Obie drużyny zdobyły w tym sezonie po 29 punktów. Tyle, że w trakcie przerwy zimowej różnica między nimi w tabeli wynosiła cztery miejsca. Początek 2023 roku jednak zasypał tę różnicę. To Biało-Niebiescy zaliczyli wyraźny spadek notowań. Obecnie są jedyną drużyną bez pełnej puli od wznowienia rozgrywek. W czterech ostatnich meczach zawodnicy Adama Majewskiego za każdym razem przegrywali. Wielki problem szkoleniowca stanowi ofensywa tej ekipy. Na razie tylko raz na wiosnę piłkarz podkarpackiej drużyny zdołał wpisać się na listę strzelców (Koki Hinokio z Cracovią). Śląsk Wrocław natomiast przeplata wszelkie możliwe rozstrzygnięcia. W ośmiu ostatnich meczach kolejno były to: remis - porażka - zwycięstwo - remis - porażka - zwycięstwo - remis - porażka. Więc dziś prawem serii powinien przyjść czas na wygraną.


WARTO WIEDZIEĆ:


JAGIELLONIA BIAŁYSTOK - KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN

Jagiellonia Białystok może zostać pierwszą drużyną, która w tym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy w czterech meczach z rzędu strzeliła gola po strzale zza pola karnego. Do Jesusa Imaza przeciwko Rakowowi Częstochowa w dwóch następnych kolejkach dołączał Nene. Każde z tych zagrań miało xG poniżej 0,03. Dziś Duma Podlasia wespół z Lechem Poznań ma najwięcej goli strzelonych w ten sposób (po 8). Nie tak dawno aktywność poza "szesnastką" była zaś domeną KGHM Zagłębia Lubin. Do dziś zajmują 2. miejsce w liczbie celnych strzałów zza pola karnego (45). Ostatnio jednak ich strefa działania w ofensywie zaczyna się przenosić bliżej bramki. W każdym z trzech ostatnich spotkań oddawali przynajmniej sześć celnych strzałów, z tego trzynaście razy ta sztuka udała im się z najbliższej okolicy bramkarza rywali.


WARTO WIEDZIEĆ:


POGOŃ SZCZECIN - KORONA KIELCE

Obaj trenerzy zaprezentowali ostatnio dobre wyczucie co do przeprowadzonych roszad. Dla każdego z tych zespołów zmiennik w 2 z 3 ostatnich meczów strzelał bowiem gole i to w doliczonym czasie gry. W Pogoni Szczecin te trafienia uzyskali: Wahan Biczachczjan (z Wisłą Płock) i Marcel Wędrychowski (z KGHM Zagłębiem Lubin). Oba przesądziły o wygranych Portowców. Z kolei w przypadku Korony Kielce gol z Wartą Poznań pozwolił tylko na zmniejszenie rozmiaru porażki do 1:5. W starciu z Radomiakiem Radom dał jednak triumf oraz wyjście ze strefy spadkowej. Autorem obu tych strzałów był eks-gracz Pogoni - Kacper Kostorz. Dla Złocisto-Krwistych zagrał 46 minut, a już dwa razy gościł na liście strzelców.


WARTO WIEDZIEĆ:


RAKÓW CZĘSTOCHOWA - CRACOVIA

Dwie najlepsze defensywy zamkną rywalizację w sobotę w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Raków Częstochowa stracił tylko 15 goli, co jest najlepszym wynikiem po 24 kolejkach od Legii Warszawa 2012/2013 (wtedy: 13). Pasy natomiast mają pięć bramek zainkasowanych więcej. Zwłaszcza w I połowach jest bardzo ciężko pokonać ich bramkarzy. Do 30. minuty w obu ekipach udało się to tylko trzykrotnie. Do 45. minuty zaś częstochowianie zostali zaskoczeni siedmiokrotnie, a Pasy tylko sześć razy. W ofensywie jednak jest już znaczna przewaga po stronie gospodarzy. Tylko oni przynajmniej po 20 razy znaleźli sposób na bramkarzy rywali zarówno w I, jak i II połowach (20+27). Na swoim terenie strzelają zaś średnio 2,5 gola. Dla Pasów natomiast trafiało najwięcej zawodników (15).


WARTO WIEDZIEĆ:

PKO Ekstraklasa

Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.