Czy wiesz, że... przed 30. kolejką

Po raz czwarty w XXI wieku 30. kolejka nie oznacza końca rozgrywek w LOTTO Ekstraklasie. Od wprowadzenia formatu #ESA37 to dopiero finał rundy zasadniczej, po którym następuje podział tabeli na dwie grupy. Jedna walczy o mistrzostwo, medale oraz prawo gry w europejskich pucharach. Stawką w drugiej jest zaś zapewnienie sobie bytu na kolejny sezon. Trzydziesta kolejka to równocześnie pierwsza multiliga w tym sezonie! Wszystkie mecze zostaną rozegrane w sobotę o 18:00.

 1. Setka Kolejorza i Niebieskich

  Ruch Chorzów zaczął pisać swą historię w Ekstraklasie już w pierwszym roku systemu ligowego. Lech Poznań dołączył do niego dwie dekady później. Od zakończenia II Wojny Światowej Niebiescy zdobyli dziewięć mistrzostw, Kolejorz ustępuje im dwoma tytułami. Obie ekipy dzięki tym sukcesom należą do wąskiego grona pięciu najlepszych drużyn w dziejach Ekstraklasy pod względem dorobku punktowego. Ich sobotni mecz będzie już setną potyczką między nimi na najwyższym szczeblu rozgrywkowym.

  Lech Poznań - Ruch Chorzów (#LPORCH)

 2. Arka na prowadzeniu

  Po bezbramkowym remisie z Koroną Kielce, Legia Warszawa utraciła pierwszeństwo pod względem najdłuższej serii ze strzelonym golem w rozgrywkach. Prymat w tej klasyfikacji w ten sposób przeszedł w ręce Arki Gdynia. Arkowcy zdobywali minimum jedną bramkę w każdym z siedmiu ostatnich spotkań. Spośród szesnastu zespołów tylko jeden trafiał co najmniej dwukrotnie we wszystkich trzech poprzednich meczach. Takim wyczynem popisał się Górnik Łęczna.

  Arka Gdynia - Wisła Płock (#ARKWPŁ)
  Górnik Łęczna - Wisła Kraków (#GKŁWIS) 

 3. Przepustka do debiutu

  Pięć pierwszych drużyn w tabeli ma już zapewniony udział w Grupie A w rundzie finałowej. O trzy pozostałe lokaty walczą jeszcze zespoły z pozycji 6.-10. Los czterech z nich zależy wyłącznie od nich samych. Jeśli wygrają na pewno znajdą się w górnej połówce. To wynik tego, że siódma w zestawieniu Bruk-Bet Termalica Nieciecza i ósma Korona Kielce zmierzą się ze sobą w bezpośrednim starciu, a zatem jedna z nich na pewno straci punkty. Zwycięzca tego spotkania natomiast zapewni sobie grę w "ósemce" grającej o mistrzostwo. Dla obu byłby to debiut w tym gronie. Los w swoich rękach ma także Pogoń Szczecin. Jeśli Portowcy pokonają Lechię Gdańsk na 100% uzyskają przepustkę do górnej połówki. Staliby się w ten sposób czwartą drużyną, która grała w Grupie A w każdym sezonie obowiązywania formatu #ESA37. Oprócz nich taki wyczyn na swoim koncie mają: Legia, Lech oraz Lechia.

  Korona Kielce  - Bruk-Bet Termalica Nieciecza (#KORBBT)

 4. Rado łamie bariery

  Już pierwsze ligowe przepisy w Polsce, wprowadzone w 1927 roku regulowały kwestię transferów zawodników z zagranicy. Trzeba było jednak prawie 70 lat, by pierwszy z obcokrajowców przekroczył granicę stu występów w Ekstraklasie. Autorem tego wyczynu był Rosjanin Wadim Rogowskoj. W sobotę może pęknąć kolejna bariera dla stranierich. Stanie się tak, jeśli Serb, występujący z polskim paszportem, Miroslav Radović zagra przeciwko Cracovii. Stanie się wtedy pierwszym zagranicznym piłkarzem w historii najwyższego szczebla rozgrywkowego w Polsce z 250 występami na koncie!

  Cracovia - Legia Warszawa (#CRALEG)

Wojciech Bajak
fot. 400mm.pl

Klubowe

więcej