Czy wiesz, że... przed 29. kolejką

Święta nie upłyną w spokojnej atmosferze piłkarzom drużyn LOTTO Ekstraklasy. Kolejka wypadająca w okresie Wielkanocy ma numer porządkowy 29, co oznacza, że jest już przedostatnią w terminarzu rundy zasadniczej sezonu 2016/17 i stanowi jeden z ostatnich etapów przed podziałem ligi na grupy.

 1. Królewski wynik "Kinga"

  Trzysta meczów w roli trenera w Ekstraklasie zanotował już Waldemar Fornalik. Ponad połowę drogi do tej liczby przebył dzięki wieloletniej pracy w Ruchu Chorzów. Wcześniej jednak "Waldek King" prowadził na tym poziomie także dwa inne śląskie kluby - Odrę Wodzisław Śląski oraz Górnik Zabrze. Właśnie w tej ostatniej drużynie odniósł swoje najwyższe zwycięstwo jako szkoleniowiec w elicie. Wspomnienie tych wydarzeń przywołuje najbliższy rywal jego aktualnego zespołu. Rekord w dorobku Fornalika stanowi bowiem wygrana 9:0 odniesiona w starciu z Pogonią Szczecin 9 kwietnia 2003 roku. Jest to zresztą najbardziej okazały triumf odniesiony w całej Ekstraklasie w XXI wieku.

  Sobota, godz. 15:30: Ruch Chorzów - Pogoń Szczecin (#RCHPOG)

 2. Płockie ściany

  "Ściany pomagają gospodarzom". Utarty piłkarski slogan mógłby służyć za reklamę spotkań między Wisłą Płock, a Lechem Poznań w Ekstraklasie. W historii tej rywalizacji na najwyższym poziomie rozgrywkowym jeszcze nigdy bowiem nie udało się zwyciężyć gościom! Jeden z przyjazdów Kolejorza na północ Mazowsza zakończył się nawet jego porażką 1:5 z gospodarzami, co pozwoliło Nafciarzom wyrównać swój rekord najwyższego zwycięstwa w elicie. W spotkaniach z Lechem Wisła strzeliła też najwięcej goli w dziejach swych występów w Ekstraklasie. Obecnie jej licznik zdobytych bramek w tej rywalizacji wynosi 29.

  Sobota, godz. 20:30: Wisła Płock - Lech Poznań (#WPŁLPO)

 3. "Ósemka" na początek

  Osiem goli przyniósł premierowy mecz Ekstraklasy rozgrywany w Niecieczy. Było to zresztą pierwsze w historii spotkanie najwyższego poziomu rozgrywkowego w Polsce rozgrywane w miejscowości bez praw miejskich. Przyniosło ono niecodzienny wynik 3:5. Takie widowisko zgotowały miejscowy Bruk-Bet Termalica oraz Piast Gliwice. Sam debiut zespołu spod Tarnowa w Ekstraklasie również miał miejsce w starciu z obecnymi wicemistrzami Polski. Oba te spotkania zakończyły się jednak zwycięstwami Ślązaków, podobnie jak pierwsze starcie między tymi zespołami z tego sezonu. Jeśli zawodnikom Dariusza Wdowczyka uda się to powtórzyć staną się pierwszą drużyną w historii, która cztery razy pokonała Bruk-Bet Termalikę w Ekstraklasie.

  Poniedziałek, godz. 15:30: Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Piast Gliwice (#BBTPIA)

 4. Derbowe Lwy

  Długo Arka Gdynia i Lechia Gdańsk mijały się w Ekstraklasie. Po raz pierwszy ci dwaj przeciwnicy zmierzyli się ze sobą w bezpośrednim starciu w najwyższej lidze w 2008 roku. Już wcześniej jednak na tym poziomie odbywały się Derby Trójmiasta, bo obie ekipy rywalizowały w elicie z Bałtykiem Gdynia. Dotychczas rozegrano już szesnaście takich starć. W siedmiu zwyciężyła Lechia, siedmiokrotnie padał remis, po jednej wygranej na swoim koncie mają zaś Arka i Bałtyk. Obu gdyńskim zespołom w Ekstraklasie ani razu nie udało się jednak pokonać Lechii! Na swoim stadionie Lwy Północy tylko raz na siedem prób nie wygrały zaś z inną trójmiejską ekipą na najwyższym poziomie rozgrywkowym.

  Poniedziałek, godz. 18:00: Lechia Gdańsk - Arka Gdynia (#LGDARK)

Wojciech Bajak

fot. 400mm.pl

Klubowe

więcej